info@sirfdanismanlik.com.tr Sırf Danışmanlık Hizmetleri

Belediye Danışmanlığı

Belediye Danışmanlığı

Belediye Danışmanlığı
1-belediyecilik:
Unutmayalım Belediye Başkanlığı bir hizmet makamıdır.Bu nedenle iş başına gelecek başkanların;Kişisel becerileri ve iş yapma yetenekleri çok önemlidir.Ama ülkemizde siyasi partiler aday belirlerken adaylarda bu özellikleri daha geri plana alarak hareket ediyorlar. Bunun yerine birinci önceliklerini adayların toplum tarafından tanınıyor olmasına veriyorlar.Bunda haksız da değiller.Neden mi? Neden olacak; Seçmen de buna çok önem veriyor da ondan.Seçmenler ise sandığa bir sürü beklenti ile gidiyorlar ve önlerine sunulan adaylardan gönüllerine yatanına oylarını veriyorlar. Başkanlar iş başına geldiğinde ise; Bir bakıyoruz ki bazı beklentilerimiz gerektiği kadar yerine gelmiyor.
Seçtiğimiz başkanların;
Kiminin sosyal yönü zayıf kalıyor.Kiminin halkla ilişkileri yetersiz oluyor.Kimi de yeteri kadar iş yapamıyor.Bu nedenle toplum olarak siyasi partilerden tanınmış aday yerine;Beklentilerimiz ile örtüşen adayları talep etmemiz gerekiyor.Biz bunu talep ettiğimiz zaman siyasi partilerde doğal olarak bu beklentilere uygun adaylar bulacaklardır. Peki şimdi de; ‘Belediyelerin hizmetleri ne olmalıdır ve başkan nasıl olmalıdır?’ sorusuna cevap arayalım mı? Belediyeler ana görevi;Öncelikle kentlerin fiziksel ihtiyaçlarını yerine getirmektir.Elbette;Sosyal belediyecilik ise hepimizin tartışmasız beklentisi.
Belediye başkanlarının;
Oy veren-vermeyen ayrımı yapmadan hizmet etmesi,Halkla irtibatının kopuk olmaması, çözüm üretmeleri ve proje yapmaları çok önemli. Büyükşehirlerin ana sorunu; Sokak çocukları, evsizler, dilenciler, yoksul ve kimsesizlerdir.Ayrıca kültürel çalışmalar yetersiz.Maalesef belediyeler kentin genel ihtiyacına göre değil de, Dost ahbap ilişkilerine göre kültürel etkinlikler yapıyorlar.Halktan tamamen kopuk olarak planlanan, kültürel faaliyetler sadece belediye bültenlerini doldurmaya yarıyor oysa,Son yıllarda neredeyse her belediyenin yaptığı ‘Ramazan etkinlikleri’ buna en güzel örnek.Etkinlik yapılmaya çalışılırken, Ramazanın ruhuna tamamen ters bir çeşit panayır yapılıyor.Film festivali adı altında kimsenin bir şey anlamadığı filmler gösterime sokuluyor. Kimsenin adını duymadığı sanatçılar çağrılıp konserler verdiriliyor.Adına da sosyal faaliyet deniliyor.Oysa iş yapmış olmak için değil, halkın genel ihtiyaçlarına göre etkinlikler yapılmalı.Kentte yaşayanların beklentilerine uygun, az ama kaliteli programlar ortaya çıkarılmalı. Bir belediye toplumda yaşayan engelleri de düşünmek zorundadır.Kaldırımından, alt ve üst geçidine kadar tekerli sandalye ile yaşamak zorunda olanlar da düşünülmelidir.Ama bizim kentlerimizde sağlam insanların yürüyeceği kaldırımlar bile yeterince yok maalesef.Bir konu daha var.Bu da halk sağlığı.Belediyeler bu kentte üretilen ve satılan gıdaların ne kadar sağlıklı koşullarda üretildiğini halkın kazıklanıp kazıklanmadığını çok iyi denetlemeliler.
Görüldüğü gibi Belediye Başkanlığı çok zor ve büyük sorumluluk gerektiren bir iş.Ama ülkemizde ne yazık ki, tam anlamıyla bir belediyecilik anlayışı yok.Belediyeler genellikle hizmetlerinde önceliklerini bazı güç odaklarına veriyorlar.Hatta yeni güç odakları oluşturuyorlar. Seçimler sırasında ise; İktidara yakın olmadan hizmet alınamayacağı tedirginliğini oluşturuluyor.Sosyal yardımlarla oy kapmaya kalkışılıyor.Kimileri ise oturdukları koltukları bırakmamak için diretiyor.Bunların bir sürü nedeni var.Elbette çözümü de. Bunun için belediye kanunu yenilenmelidir.Hizmetlerin yerelleşmesi sağlanmalıdır.Belediye başkanlığına standartlar getirilmelidir.Koltuklar iki dudak arasından çıkan isimle belirlenmemelidir.Belediyecilik kolay ve ucuz olmamalıdır. Ehliyet ve liyakat ön planda olmalıdır.
SIRF Bu yazıya bir not da düşmek istiyorum.Çünkü yanlış anlaşılmak istemiyorum.Burada gönlümden geçenleri yazdım.Bir hedefe gönderme yapmadım.Bu yüzden kimse doğrudan hiçbir şeyi üzerine alınmasın lütfen
SIRF Danışmanlık yaptığı belediyeye reel anlamda Belediyecilik yapmasına yol haritasıdır.belediyecilik bizim uzmanlık alanımız…